Çiçek Suları ve Hidrolatlar Nedir?

Gül suyu ve papatya hidrolatı Türkiye’de uzun zamandır bilinmektedir, ancak diğer kurutulmuş veya taze çiçek ve bitkilerin hidrolatları (veya hidrosolleri) hala (haksız) çok popüler değildir.

Lavanta, çay ağacı, papatya hidrolatı, nergis hidrolatları / sularının özellikleri gül suyu veya hidrolat kadar önemli faydalara sahiptir. Çiçek sularından farklı olarak (suya birkaç damla uçucu yağ eklendiğinde), hidrolatlar çok daha hafiftir ve sadece daha az konsantre bir formda uçucu yağlarla aynı faydalara sahiptir. Bu nedenle, daha güvenlidirler ve daha sık kullanılabilirler, ancak genellikle hidrolatlar ve çiçek suları aslında aynı şeydir.

Hem çiçek suları hem de hidrolatlar ucuzdur ve evde kolayca yapılabilir. Bununla birlikte, onları evde yapıyorsanız, raf ömrünün kısa olması (tamamen doğal oldukları için) ve buzdolabında tutmanın ve altı ay içinde kullanmanın en doğru olduğunu bilmek önemlidir.


Hidrolat Nedir?
Hidrolatlar genellikle yapraklar gibi bitki parçalarıyla ve eski bir yöntemle buhar damıtma yoluyla yapılır. Çeşitli şekillerde kullanılabilirler, örneğin kremler, tonerler, şampuanlar veya herhangi bir su içeren kozmetik türüne konabilirler. Ayrıca kendinizi sıcak, stresli veya yorgun hissettiğiniz zaman bir spatura ile yenileyebilirsiniz. Genellikle, hidrolatlar su bazlıdır ve hassas ciltler için mükemmeldir.


Çiçek Suyu Nedir?
Çiçek suyu uçucu yağlarla kokulan sudur. Hidrolatlarla aynı amaçlar için kullanılabilir. Çiçek suları vücut için bronzlaşma sonrası tedavi olarak mükemmeldir veya cildi nemlendirmek için yüze püskürtülebilir. Hint ve Orta Doğu mutfaklarında çiçek suları da çoğunlukla tatlı yemeklerde (aynı zamanda kokteyller, smoothies ve daha fazlası için mükemmel) içerik olarak kullanılır.


hidrolat nedir çiçek suları

Çiçek suyu ve hidrolatlar nasıl yapılır?

1. Çiçek suyu

Yapmaları çok kolay – sadece iki şeye ihtiyacınız var:

 • 1/2 su bardağı filtrelenmiş su
 • 6 damla Gül Uçucu Yağı (veya istediğiniz herhangi bir)

Bu malzemeleri ve çiçek suyunu kullanıma hazır olarak karıştırın!


2. Hidrolat 

Bir hidrolatın hazırlanması biraz daha zaman alır, ancak yine de çok basit bir süreçtir. Hidrolat hazırlamak için hem taze hem de kuru otlar ve çiçekler kullanılabilir.

Neye ihtiyacın var

 • 1 kapaklı büyük tencere
 • 1 yuvarlak ısıya dayanıklı kase
 • 1 tuğla veya düz taş
 • Buz (bol)
 • 5 su bardağı filtrelenmiş su
 • 1/2 su bardağı kurutulmuş organik bitki veya çiçekler (veya 1 su bardağı taze organik bitki veya çiçekler)

Talimatlar

 1. Tuğla veya taşı tencerenin ortasına yerleştirin
 2. Tuğla veya taşın üstüne küçük ve ısıya dayanıklı bir kap koyun
 3. Tencereyi filtrelenmiş su ile doldurun (tuğla veya taş seviyesine kadar olmalıdır)
 4. Bitkileri veya çiçekleri filtrelenmiş suyun üzerine yerleştirin
 5. Kapağı büyük tencereye baş aşağı yerleştirin. Doldurun buz küpleri olacak
 6. Tencereyi, su hafif bir kaynama noktasına gelene kadar orta ateşte kaynatın. Bu yapıldıktan sonra ısıyı düşük seviyeye getirin ve kabaca 1 saat bekletin
 7. Hidrolatlar ışığa ve ısıya duyarlıdır, bu nedenle koyu bir cam kaba (isteğe bağlı) ve daha sonra buzdolabına (ayrıca isteğe bağlı, ancak daha uzun süre dayanacak) konulmalıdır.

Gül Hidrolatı

dc26f9de9834771010fcdac88df46e85

Günlük olarak kullanılırsa, gül hidrolat cildi nemlendirmeye ve canlandırmaya yardımcı olabilir. Antioksidan özellikleri cilt hücrelerini (yara izlerini ve yanıkları iyileştirir) iyileştirmek ve yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için çok şey yapar. Gül hidrolatındaki C vitamini kırışıklıklara karşı mücadelede mükemmeldir. Antidepresan ve anti-anksiyete özelliklerine sahiptir, bu nedenle çok rahatlatıcıdır ve stres ve gerginliğe yardımcı olur. Gül hidrolat en hassas ciltlerde bile yüz toneri olarak kullanılabilir.


Nane Hidrolatı
c18262c007a299c3414ce24321e4e809 Zihinsel olarak uyarıcı olarak bilinen Peppermint hidrolat, bir dizi terapötik özelliğe sahiptir: depresyonu azaltabilir ve vücudu ve duyuları yenileyebilir. Ayrıca antibakteriyel ve soğutma özelliklerine sahiptir, bu nedenle yağlı ve sorunlu ciltler için toner olarak mükemmel çalışır. Rahatlatıcı banyonuza biraz Nane hidrolat ekleyin (Nane suyu Lavanta ile son derece iyi karıştığından birkaç damla Lavanta esansiyel yağı koyabilirsiniz) ve tatlı bir alt ton ile güçlü, taze kokunun tadını çıkarın.

 


Lavanta Hidrolatı

106f61d714b59493586688d97a763459

Lavanta hidrolatını hava spreyi olarak kullanın, ılık banyonuza güzel bir koku ve hatta ütüleme için su olarak kullanın! Diğer herhangi bir hidrolat gibi, Lavanta hidrolat da kozmetik ve tonerde (yüzünüzü temiz tutmaya ve kuru cilde ekstra nemlendirme ve nem sağlamaya yardımcı olacaktır) veya saç spreyi (saçınızı yumuşak ve ipeksi hale getirecektir) kullanılabilir. Lavanta hidrosolünün lavanta esansiyel yağı ile aynı kokuya sahip olmadığını unutmayın – hafif bir çiçek notuna sahiptir.


Hidrolat Nedir?

Çiçek Suları ve hidrolatlar kozmetikte doğal ürün olarak kullanılır uçucu yağlar gibi bir çok olumlu etkileri vardır. Aromatik sular olarak da bilinir ve özellikle günlük cilt ve vücut bakımı için kesinlikle tavsiye edilir. Konu ile alakalı tüm soruların cevabı yukarıdaki gibidir. papatya hidrolatı

papatya hidrolatı

Hidrolat Nedir, papatya hidrolatı, Çiçek Suları, Hydrolates, Hergestellt, Hidrolati, Cilt Sağlığı,Hidrolat Nedir, Moda,

Çiçek Suları ve Hidrolatlar Nedir?” için 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =