Güzellik yağları hakkında bilmeniz gereken her şey

komedojenik olmayan yağlar, Binlerce yıldır kadınlar saçlarını ve cildini doğa tarafından sağlanan mükemmel bir ürünle beslediler: güzel kokulu bitkisel yağlar.

Doğal yağlar polifenoller, yağ asitleri ve antioksidanlar içerir ve sağlıklı ve taze görünümlü cilt ve saçlara inanılmaz bir katkıda bulunabilir, ancak vücudun hangi kısmı için kullanabileceğimiz yağları ayırt etmek çok önemlidir. Tabii ki, hangi yağı seçerseniz seçin, doğal ve % 100 saf olması çok önemlidir (dükkanlarda güzel bir hindistan cevizi yağı şişesi gördüm, ancak malzemeleri okudum: yapay hindistan cevizi kokulu ayçiçek yağıydı).

Cildiniz için mükemmel yağı aramanızı kolaylaştırmak için, bir güzellik yağı seçmeden önce bilmeniz gereken en önemli 3 şey var. komedojenik olmayan yağlar ile ilgili bilgiler sayfamızdadır.

1. Uçucu yağ ile Taşıyıcı yağ

Uçucu yağlar, buhar damıtma veya soğuk presleme (narenciye yağları) yoluyla elde edilen çeşitli bitki ve ağaç kısımlarından (yapraklar, kökler, çiçekler, ahşap, meyve) yapılır. Yoğun aromaları var.

Taşıyıcı yağlar tohumlardan, kabuklu yemişlerden veya çekirdeklerden yapılır ve soğuk presleme, ekspeller oressing, yağ maserasyon ve solvent ekstraksiyonu yoluyla elde edilebilir. A, D, E, K vitaminleri bakımından zengindirler ve genellikle aromaları yoktur.

Taşıyıcı yağlar cilde bolca uygulanabilir, cildi korur, besler ve nemlendirir. Öte yandan, uçucu yağlar çok güçlüdür ve cildin daha kolay emilmesi için taşıyıcı yağlarla seyreltilmelidir. Böylece taşıyıcı yağlar uçucu yağları cilde taşır.

306f3657a4601678c10ae9666c074dcd 1

Uçucu yağlar: Lavanta esansiyel yağı, Paçuli esansiyel yağı, Limon otu esansiyel yağı, Portakal yağı, Nane yağı, Çay ağacı yağı, Acı badem yağı, Fesleğen yağı, Biberiye yağı

Taşıyıcı yağlar: Jojoba yağı, Tatlı Badem yağı, Hindistan Cevizi yağı, Kuşburnu yağı, Üzüm çekirdeği yağı, Kayısı çekirdeği yağı, Zeytinyağı, Argan yağı, Avokado yağı

 

2. Komedojenik ve komedojenik olmayan yağ

Komedojenik ölçeğin anlaşılması, hangi yağın sizin için en iyi olduğuna ve hangi yağın en fazla faydalanabileceğinize karar vermenize yardımcı olabilir. Her yağ ve tereyağının komedojenik derecesi vardır. Komedojenik derecelendirme ölçeği 5 numaraya kadar (komedojenik yağlar) 5 numaraya kadar (komedojenik yağlar) başlar.

Komedojenik sıralama 0, 1 veya 2 (komedojenik olmayan yağlar) içeren yağlar gözenekleri tıkamaz ve cildin taze, sağlıklı görünümüne önemli ölçüde katkıda bulunur. Nemlendirir ve besler, tüm cilt tipleri için cilt bakımında önemli bir bileşen olmalıdır.

3,4 ve 5 dereceli komedojenik yağlar gözenekleri tıkar ve siyah nokta, akne ve diğer cilt düzensizliklerine yol açabilir ve çok az insan bu yağları tolere edebilir.

Yüzünüz için bir yağ kullanmayı planlıyorsanız özellikle dikkat etmek önemlidir – en iyi seçim, komedojenik sayı 0,1 (hassas cilt) veya 2 (normal cilt) olan bir yağ olacaktır.

komedojenik olmayan yağlar ile komedojenik yağların detayları aşağıdaki gibidir.

Komedojenik Ölçek

0 – Argan Yağı, Kenevir Tohumu Yağı, Fıstık Yağı, Aspir Yağı, Haşhaş Tohumu Yağı,
1 – Aynısafa Yağı, Üzüm Çekirdeği Yağı, Ceviz Yağı, Kuşburnu Yağı, Fındık Yağı, Kivi Yağı
2 – Tatlı Badem Yağı, Kayısı Çekirdeği Yağı, Brezilya Cevizi Yağı, Kiraz Çekirdeği Yağı, Fraksiyone Hindistan Cevizi Yağı, Jojoba Yağı, Mango Yağı, Mango Tohumu Yağı, Zeytin Yağı, Fıstık Yağı, Kabak Çekirdeği Yağı
3 – Avokado Yağı, Chia Tohumu Yağı, Pamuk Tohumu Yağı, Hurma Yağı, Susam Tohumu Yağı
4 – Havuç Tohumu Yağı, Kakao Yağı, Hindistan Cevizi Yağı, Hindistan Cevizi Yağı, Palmiye Yağı
5 – Soya Yağı

3. Yağ asitleri: Linoleik ve Oleik Asit

Her iki yağ asidi de cilt sağlığında eşit derecede önemli bir rol oynar.

Linoleik asit, akne kopmalarını azaltmaya yardımcı olur ve antioksidan ve cilt yatıştırıcı bir ajan olarak çok etkilidir. Bu asit tüm cilt tipleri için uygundur, ancak akne sorunu olanlar en yararlı olacaktır.

Oleik asit antioksidan bileşikler açısından çok zengindir ve bu nedenle kuru veya yaşlanan ciltler için mükemmeldir.

Genellikle komedojenik olmayan yağlar daha yüksek linoleik asit konsantrasyonuna sahiptir (Argan yağı, Üzüm çekirdeği yağı, Aspir yağı, Kabak çekirdeği yağı, Tatlı badem yağı, Kenevir tohumu yağı) ve komedojenik yağlar oleik asit (Avokado yağı, Hindistan Cevizi yağı) bakımından zengindir.

 

Sabit, uçucu ve kuru yap çeşitleri hakkında bilgiyi yukarıda bulabilirsiniz. Komedojenik yağ tablosu ürünlerin seçiminde faydalı bir ölçektir.

zeytinyağı komedojenik mi
zeytinyağı komedojenik mi

zeytinyağı komedojenik mi ?

bu sorumuzun cevabı yukarıdadır. zeytinyağı komedojenik mi değil mi sorusunun net cevabı değildir.

zeytinyağı komedojenik mi? komedojenik olmayan yağlar

Losyon

 

Güzellik yağları hakkında bilmeniz gereken her şey” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 15 =