Organik, Vegan, Doğal: Kozmetik Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor?

Güzellik pazarında temiz, organik ve doğal olarak etiketlenmiş ürünlere olan talep arttıkça, çok sayıda şirket bu cazip etiketlerden birini ürünlerine atamayı tercih ediyor. Bununla birlikte, bu etiketlerin neredeyse hiçbiri yasal olarak düzenlenmemiştir ve anlamları tam olarak tanımlanmadığı için şirketlerin ve bu etiketlere ne kadar bağlı olduklarını kanıtlamanın önemli bir yolu yoktur. Başka bir deyişle, herkes bu cümleleri ürün etiketlerinde kullanabilir.

Aşağıdaki listede kozmetik ürünlerle ilgili en yaygın etiketler ve ne anlama geldikleri açıklanmaktadır.

 

Natural (Doğal)

Kozmetik, sadece% 1 doğal kaynaklı içeriklere sahip olsa bile doğal olarak tanımlanabilir. Aslında, doğal etiket, bileşenlerin% 100’ünün doğal olduğu anlamına gelmek zorunda değildir, ayrıca, neredeyse her zaman doğal bileşenlerin sadece yüzde birkaçı vardır.

 

Vegan (Vegan Sembolü)

The Economist 2019 yılını vegan yılı olarak ilan etti ve giderek daha fazla insanın ünlülerin de sorumlu olduğu tam bir bitki temelli diyete geçtiğini iddia etti. Bu gerçek aynı zamanda güzellik endüstrisini de etkiledi, bu yüzden şirketler büyük ölçüde kozmetik ürünlerini vegan olarak etiketlemeye başladılar. Bununla birlikte, bu, tüm bileşenlerin iyi olduğu anlamına gelmez, ayrıca hayvan kaynaklı tüm bileşenlerin kötü olduğunu göstermez, çünkü hayvan kaynaklı içerikler bal, balmumu, lanolin, kollajen, retinol içerir.

Vegan olan bir ürün hiçbir hayvansal bileşen veya hayvansal yan ürün içermez. Vegan etiketi ayrıca ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediği anlamına gelir.

 

Fair Trade (Ticaret Fuarı)

Adil ticaret, bileşenlerin (çoğunlukla kakao, hindistancevizi, argan, brezilya fıstığı, shea yağı) uygun fiyatlarla satın alındığını, yani şirketlerin Burkina faso, Madagaskar, Gana gibi daha az gelişmiş ülkelerde bu faaliyette bulunan yerel çiftçileri desteklediğini göstermektedir. Dominik cumhuriyeti ve diğerleri de dahil.

people 2605281 960 720

 

Organik

Kozmetik endüstrisinde organik etiketi herhangi bir yasa ile tanımlanmamıştır, ancak üründeki hiçbir bileşenin pestisitler, gübreler, katkı maddeleri ve antibiyotiklerle temas etmediği anlamına gelmelidir. Bununla birlikte, tüm bileşenlerin organik kökenli olduğu anlamına gelmez, ancak belirli bir yüzde. Ürünün en az% 95 organik hammadde içerdiğinden emin olmak için kozmetik ürün üzerinde ECOCERT sertifikasına bakın.

 

Clean (Temiz)

Temiz kozmetikler, sülfatlar, parabenler, böcek ilaçları, yapay renklendirme ve potansiyel alerjenler olarak sınıflandırılan herhangi bir şey (potansiyel olarak) zararlı bileşenler içermemelidir. Ancak temiz kelimesi ayrıca zordur, çünkü bu kelime için bir açıklama içeren kesinlikle bir düzenleme olmadığından, şirketler kendi kurallarını belirler ve daha iyi biriyle değiştirilmesi gereken kötü bir bileşenin potansiyel olarak neye karar verdiğine karar verirler.

 

Hayvan Dostu

Hayvan dostu etiketi ile şirket, sadece ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediğini değil, aynı zamanda bu tür uygulamalara karşı olduğunu belirtmek istiyor. Bununla birlikte, özellikle şirketler ham maddeyi tedarik ettikleri tedarikçilerden gelen bilgilere güvendiklerinden, aynı zamanda belirli bileşenlerin hayvanlar üzerinde uzun zaman önce test edildiğinden, bu iddiayı kontrol edecek bir yasa yoktur, bu yüzden şimdi yapılması gerekmez tekrar.

TR Doğal, EN Naturel, DE Natürlich, SR Organik

vegan sembolü, vegan sembolü indir. 

Organik, Vegan, Doğal: Kozmetik Etiketlerindeki Semboller Ne Anlama Geliyor?” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × one =