Yüz asidi: En iyisi nasıl seçilir

Yüz asitleri cilt bakımında bulunan en faydalı bileşenlerden biridir.
Düzgün kullanıldığında akne, kırışıklık, yara izi ve diğer cilt problemleriyle savaşmamıza yardımcı olabilecek harika müttefiklerdir. Bir bileşen listesine bakarken, genellikle farklı asit türlerine rastlarız: hyaluronik, glikolik, salisilik, laktik, sitrik, oleikama bu gerçekten ne anlama geliyor, rolleri tam olarak nedir ve hangisi size en uygun?


Asidin cilt bakımınıza getirebileceği tüm harikaları keşfedin.

face acid types
@kleinphotographen

Asitlerin, bu nedenle, genellikle etkilenebilir, yanıkları ve yara izlerini anımsatan ve nadiren asit kelimesini düşünen herkes, özellikle cilt bakımı söz konusu olduğunda, onlardan alabileceğimiz birçok faydayı düşünecektir.

Bununla birlikte, ciltte bir mucize olduğu söylenen kozmetiklerde – hiyalüronik asidin egemen olduğu – artan asit eğilimi vardır; dolayısıyla kozmetik ürünlerde, ürünün hiyalüronik asit içerdiği giderek daha fazla vurgulanmaktadır. Fakat hiyalüronik asit her cilt tipi için iyi midir?

Cilt bakımında kullanılan en yaygın asit türlerine göz atın ve sizin için neyin en iyi olduğuna karar verin!

 


Azelaik asit akne ile mücadelede harika.

Antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri ile azelaik asit, akneye neden olan bakterilerin çıkarılması ve gözeneklerin ve akne önleme tedavisi için mükemmel bir seçimdir. Bununla birlikte, bu asitin üründeki asit yüzdesi ile birlikte (ideal olarak% 15, ancak ürünün çoğu az miktarda içerir) harekete geçmeye başlaması akne sorunlarının çözülmesini geciktirebilir. Bu asit, rosacea ve hiperpigmentasyon tedavisi için de uygundur.


Sitrik asit harika bir eksfoliyatörüdür.

Sitrik asit meyvelerden elde edilir ve kırışıklıklara karşı mücadelede ana cilt yardımcıları olan antioksidanlar bakımından zengindir. Bu asit, cildin üst tabakasını soyar, ölü cilt hücrelerini temizler, cildi pürüzsüz ve parlak hale getirir. Bu işlem sırasında ciltteki koyu lekeler daha açık hale gelir ve gözenekler küçülür. Sitrik asit, hafif akne ve düzensiz cilt dokusunun tedavisinde de yardımcı olabilir.


Glikolik asit, koyu lekelerle savaşır ve UV hasarından izler.

Glikolik asit, kırışıklıkları güçlü eksfoliasyon ile tedavi eden ve ciltte koyu lekeleri azaltan, ciltteki düzensizliklere ve renk bozulmasına karşı mücadelede Kutsal Kase haline getiren bir tür AHA (alfa-hidroksi asit) yüz asididir. Şeker kamışından elde edilen bu asit cildin derinliklerine nüfuz eder, onu yeniler ve cilt dokusunu eşitler. Cildin ilk katmanlarına derinlemesine ulaşmasına rağmen (daha küçük moleküller sayesinde), bu asit agresif olarak kabul edilmez ve yeni başlayanlara cilt bakımında asit kullanımı için önerilir. Evde kullanım için,% 8 ila 30 glikolik asit içeren ürünleri kullanmak en iyisidir.


Salisilik asit, yağlı cildin en iyi arkadaşıdır.

Salisilik asit, BHA (beta hidroksi asit) türüdür ve doğal cilt sebumunun salgılanmasını azalttığı için yağlı ciltler için mükemmel bir seçimdir. Aşırı yağın tıkanmış gözeneklerini temizler, ciltteki kızarıklığı ve diğer enflamatuar süreçleri azaltır ve yeni, sağlıklı hücreler geliştirme yeteneğini bırakır. Salisilik yüz asidi kolajen üretimini uyarır ve ince kırışıklıkları ve çizgileri düzenler; evde kullanımda % 6 ila % 10 salisilik asit içeren kremler kullanmak en iyisidir.
Bununla birlikte, bu asidi (veya başkalarını) kullanmadan önce bir dermatoloğa danışmanız tavsiye edilir, çünkü salisilik asit aspirinin ana metabolitidir ve aspirine, hatta hamile veya emzirmeye alerjisi olanlar için uygun değildir.


Hyaluronik asit cildiniz için bir bardak sudur.

Hyaluronik asit, ciltteki nemi tutma ve yumuşak ve kadifemsi yapma konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahiptir (dikkat, ıslak cilde bir hyaluronik asit kozmetik ürünü uygulamanız gerekir – tüm bu nemi cilde sokmak için). Doğal bir nemlendirici olmasının yanı sıra, hyaluronik asit de antioksidan özelliklere sahiptir ve cildi dış etkilerden korur. Hyaluronik asit, kuru ve hassas cilde sahip olanlar için mükemmeldir.


Laktik asit, tüm cilt tipleri için evrensel bir dosttur.

Laktik asit, sütten elde edilen AHA tipi bir asittir ve daha yumuşak bir glikolik varyantı olarak düşünülebilir. Cildi çok az peeling yapar, ince çizgileri azaltır ve cildi nem tutmaya ve kuruluğu azaltmaya teşvik eder. Genellikle bu asit tüm cilt tipleri için iyidir, çünkü cilde hafif ve güvenlidir. Evde kullanım için % 10 laktik asit içeren ürünler bulun.


Herhangi bir yüz asidini kullanmadan önce bir dermatoloğa danışmak harika olurdu (kozmetik ürünlerdeki asitler, kullanım için tamamen güvenli olması için gerekli ölçüde dozlanır).

Bu nedenle, her tür yüz asidinin tüm insanları aynı şekilde etkilemeyeceğini unutmayın. Örneğin, yeterince nemlendirilmiş cildi olanların, hiyalüronik asitten çok fazla fayda görmesi olası değildir, genç cilde aynı kırışıklıklara karşı mücadelede ana bileşen olan glikolik asitten faydalanacaktır.

Ancak nihayet cilt tipiniz için doğru asidi bulduğunuzda, ne kadar fayda sağlayabileceğinizi göreceksiniz, çünkü asitler mükemmel cilt bakım dostlarımızdır.

Banyo Topu

Yüz asidi: En iyisi nasıl seçilir” için bir yorum

  • 16 Mayıs 2020 tarihinde, saat 12:36
    Permalink

    This is my first time visit at here and i am genuinely
    pleassant too read everthing at alone place.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 4 =