Şarap ve Peynir: Mükemmel İkili

Şarap peynir kombinasyonunun zerafetinden neredeyse hiç bir tat geçemez. Şarap ve peynir bu mükemmel  ikiliyi yapmanın sayısız yolu her zaman bir ana soru ile başlar: Peynir ya da şarabın tadını hükmetmek ister misiniz?, yoksa ikisinin iyi gitmesini mi istiyorsunuz? Bu nedenle, tuzlu mavi peynir ve tatlı şarabı eşleştireceğiz. Ya da maç güç kuralını takip ederek, hafif peynir ve hafif şarap veya güçlü peynir ve güçlü şarap (% 14.5’in üzerinde ABV) eşleştireceğiz.

Tabii ki, bir tabak peynir ve meyve yapıyorsanız, menüde birçok farklı peynir çeşidi olacağı kesindir, bu nedenle her peynir türü için bir tür şarap sağlamak biraz nankördür. Bu nedenle, en peynirlere (Sauternes, Port) uyan tatlı şarapları tercih etmek en iyisidir.

Tüm kombinasyonları kendiniz denemek ve hangisinin sizin için gerçekten işe yaradığına karar vermek en iyisidir. İşte en iyi eşleşmeyi yapmanıza ve şarap ve peynirin harmanlanmış lezzetlerinin tadını çıkarmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları!

1. Sert Şarap Peynir

Genel olarak, kırmızı şaraplar, su kaybetmiş ve yoğun bir tada ve yüksek yağ içeriğine sahip eski peynirlerle iyi giden tanelerde daha zengindir.

Sert peynir: Çedar, Çifte Gloucester, Parmesan, Pecorino, Manchego, Grana Padano, Beaufort, Cantal, Emmenthal, Sbrinz, Comté
Önerilen şarap: Cabernet Sauvignon, Bordeaux, Rioja, Chianti

2. Mavi Şarap Peynir

Mavi peynirler, tatlı şarapların tatlılığı ile iyi gidebilen acı bir dokunuşa sahiptir. Bu tatlılık, mavi peyniri daha da kremsi hale getirecek harika bir maç!

Mavi peynir: Cambozola, Danimarka Mavisi, Gorgonzola, Roquefort, Stilton, Fourme d’Ambert, Bleu d’Auvergne, Cabrales
Önerilen şarap: Liman, Sauternes, Banyuls

3. Yarı Yumuşak Şarap Peynir

Bu peynirler sert peynirler gibi ufalanmazlar ve hafif kremsi bir dokuya ve tada sahiptirler, ancak yayılmazlar. Bu tür peynirler, asitlik, meyve ve tanenler arasında iyi dengelenmiş orta gövdeli şaraplar gerektirir.

Yarı yumuşak peynir: Gruyère, Gouda, Havarti, Provolone, Edam, Morbier, Mimolette
Önerilen şarap: Corbières, Pinot Gris, Chardonnay

4. Taze Şarap Peynir

Taze peynirler çoğunlukla çiğ sütten yapılır ve yaşlanma sürecinden geçmez. Yumuşak tadı hafif, meyveli veya ferahlatıcı şaraplarla tamamlanırken, tane bakımından zengin olanlardan kaçınılmalıdır.

Taze peynir: Mozzarella, Burrata, Chèvre (keçi), Beyaz peynir, Ricotta, Mascarpone, Stracchino, Boursin
Önerilen şarap: Pinot Noir, Muscadet, Riesling

5. Bloomy Şarap Peyniri

Bu peynirlerin bir özelliği, iç yapı yumuşak ve tereyağlı iken dışarıdaki beyaz küfün çiçeklenmesidir. Köpüklü şaraplarla iyi eşleşirler, çünkü köpüklü şarapların yüksek asitliği bu peynirlerin kremliliğini arttırır.

Bloomy peyniri: Brie, Camembert, Robiola, Kaynak, Coeur du Neufchatel, Crottin de Chavignol
Önerilen şarap: Şampanya, Sancerre, Zweigelt

6. Yıkanmış Kabuklu Şarap Peynir

Yıkanmış kabuklu peynirler, tuzlu su, bira veya şarapta düzenli yıkamayı içeren yaşlanma işlemi sırasında aldıkları tedavi nedeniyle bu şekilde adlandırılır. Peynirler onları taze tutmak için orta çağda yıkandı, ancak bu gelenek başladıktan kısa bir süre sonra keşişler bu tedavinin lezzetli etkilerini fark etmeye başladı. Peynirin yoğun tadı şaraba ağır basmaz, tam gövdeli şarapları seçmek en iyisidir (ancak yıkanmış kabuklu peynir daha kremsi ise, orta gövdeli bir şarapla eşleştirin).

Şarap ve Peynir Uyumunda Şüphe duyduğunuzda, bu basit kuralları izleyin

Şarap ve peynir çoğunlukla yoğunluğa göre eşleştirilir – bir güç eşleşmesi. Yani,% 14.5’in üzerindeki şaraplar ABV keskin bir aromalı peynirle mükemmel uyum sağlarken,% 12.5’in altındaki şaraplar hafif aromalı peynirle büyük ölçüde eşleşecek.
Aynı bölgedeki peynir ve şaraplar tipik olarak birlikte iyi gider. İşte şaraba karar vermenize yardımcı olacak en popüler peynirlerin kökenleri hakkında ipuçları

İtalya: Mozzarella, Provolone, Parmesan, Gorgonzola, Tomello, Pecorino

İsviçre: Emmental, Belper Knolle, Schabziger, Tilsit, Sbrinz, Appenzeller, Gruyère

Fransa: Brie, Chevres, Roquefort, Munster, Comté, Camembert, Bleu

İspanya: Manchego, Iberico, Cabrales, Mahon, Tetilla

Grece: Galotiri, Beyaz, Graviera, Metsovone

Almanya: Edelpilz, Bavaria Blu, Romadur, Cambozola

Türkiye: Ezine, Divle Obruk, Kars Gruyere

 

  • Güçlü bir aromaya sahip peynirler genellikle tatlı şaraplarla iyi eşleştirilir
    Kremalı peynirler köpüklü şaraplarla eşleşir
    Peynirleri ve şarabı denerken, kombinasyonlar arasında nötr bir kraker yiyin
    Meyveler (kuru veya taze), fındık, zeytin, reçel ve kuru et en iyi şarap ve peynir ile eşleştirilir

Şarap Peynir

Bunlar şarap ve peynir eşleştirmek için serin hilelerden sadece bazıları, hayran kalacaksınız mükemmel kombinasyonu bulmak için kullanmaktan çekinmeyin!

Şarap ve Peynir Uyumu ,   ŞARAP PEYNİR,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + twenty =