Siyah Sarımsak Nedir ve Nasıl Kullanılır

Siyah Sarımsak Nedir?
Asya mutfağı ve tıbbında uzun zamandır var olan bileşen, sadece son zamanlarda dünya çapında gelişti. Şefler, tarihler gibi mükemmel kremsi bir tada sahip olan ve sıradan sarımsak tadından oldukça farklı olan sarımsaktan büyülenirler. Çok basit bir gıda olmasına rağmen – kontrollü koşullarda birkaç hafta yaşlı olan sıradan sarımsak – Japonya, Kore ve Tayland’da yüzyıllardır iyi bilinmektedir. Son on yılda dünyaca ün kazandı ve şimdi dünyaca ünlü şeflerin tariflerinin kaçınılmaz bir parçası.

Düzenli ve Siyah Sarımsak Arasındaki Farklar.
İlk ve en belirgin fark renktir. Bir sonraki koku: siyah sarımsak, fermantasyon işlemi sırasında belirli moleküllerin parçalanması nedeniyle çok hafif bir kokuya sahiptir. Siyah renkte olan sarımsak da normal sarımsakla karşılaştırıldığında çok farklı bir tada sahiptir. Tadı en iyi şekilde hafif acı bir karamel olarak tarif edilebilir. Sindirim için de daha kolaydır, çünkü fermantasyon süreci nedeniyle zaten yumuşatılmıştır, midenizin işlenmesi oldukça kolaydır.


Sıradan sarımsaktan çok daha lezzetli olmasının yanı sıra, daha büyük sağlık yararları da vardır.
Siyah renk sarımsak, vücuttaki serbest radikalleri azalttığı bilinen antioksidan dozunun iki katına sahiptir, bitki besleyicileri açısından zengindir ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca bağışıklık sistemi için harika olduğu gibi kardiyovasküler fonksiyonu da iyileştirir. Siyah sarımsak, kan şekerini dengelemek için iyidir ve trigliserit ve kolesterol seviyelerini azaltır. Sıradan sarımsakla karşılaştırıldığında azaltılmış miktarda allisin olmasına rağmen, hala iyileştirici özelliklere sahiptir. Tüm yemeklere eklenebilen bu basit bileşen, protein, lif, demir ve C vitamini bakımından zengindir.


siyah Sarımsak
@wildgreensandsardines

Siyah sarımsak o kadar popüler ki şimdi süpermarketlerde bulunabilir, ancak evde de yapabilirsiniz.
Kontrollü koşullarda (nem, sıcaklık) bir süredir eskimiş sıradan sarımsaktır. Mükemmel kremsi, yapışkan bir doku elde etmek için bu koşullara kesinlikle uyulması önemlidir. İşlem çok basittir, ancak zaman gerektirir – haftalar hatta aylar.

Sarımsak yüksek sıcaklıklarda saklandığında, doku ve renkte bir değişiklik olur.
Daha sonra, ısı ile tahrik edilen ve sırasında amino asitler ve gıdadaki şekerler arasında kimyasal reaksiyonun gerçekleştiği, böylece kahverengiye dönüşen Maillard reaksiyonu meydana gelir. Maillard reaksiyonu diğer örneklerde görülebilir: ızgara et, kızarmış ekmek, kahverengimsi, gevrek bir kabuklu patates kızartması. Bu işlem sırasında sarımsak, şimdi karamelize sarımsakları andıran tadın yanı sıra renk ve dokuyu da değiştirir.


Siyah sarımsakları çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz.

Pratik olarak sıradan sarımsak – belki de daha büyük miktarlarda, çünkü sıradan olandan çok daha hafif bir tat. Siyah sarımsak haftalarca nemli bir ortamda yüksek sıcaklıklarda tutulduğunda, taze sarımsaklara güç veren enzimler parçalanır, bu yüzden siyah olanın sıradan sarımsaktan daha yumuşak bir tadı vardır.


Bu süper yemeği nasıl kullanabileceğinize dair öneriler.

  • Peynir tabağı: Çeşitli meyveler (taze ve kurutulmuş), reçeller, bruschettas ve sürülere ek olarak, peynir tabağına birkaç fiyat siyah sarımsak ekleyin; ayrıca sos / püre yapabilirsiniz (püresi siyah sarımsak, zeytinyağı, beyaz şarap ve tereyağı, tutarlı bir macun elde edene kadar karıştırın)
  • Çeşitli salatalar: Siyah sarımsakları ezin, zeytinyağı ile karıştırın ve bu karışımı salatalara sos olarak ekleyin
  • Et yemekleri: Siyah sarımsak, tavukla özellikle iyi gider, ızgara tavuk kaplamak için bir turşusu veya ezmesi (ezilmiş siyah sarımsak ve tereyağını karıştırın ve ızgara tavuğu bu forma ile kaplayın)
  • Çorbalar: Çorbalara ve patateslere siyah sarımsak tozu eklemek en iyisidir
  • Makarna: Tüm makarna türlerine siyah sarımsak ve beyaz şarap ekleyin
  • Soslar: Bu süper malzemeyi domates sosu, çiftlik sosu, mantar sosu veya peynir sosu gibi soslara ekleyin (özellikle güçlü, kremsi bir tada sahip eski peynirlerle iyi gider), humus (sade yerine bu forma öğütülmüş siyah sarımsak ekleyin lezzetli yapmak için sarımsak)

Tüm bilgiyi yukarıda bulabilir ve ayrıca faklı konular ile ilgili sizin sağlığınızı etkileyen konular ile ilgili yazdığım makalelere ulaşabilirsiniz. Hobi olarak başladığım bu konuda önce kendi sağlığım ile ilgili yaptığım araştırmalarımı ve deneyimlerimi artık sizler için yapıyor ve paylaşıyorum. son derece yararlı hem cildiniz hem sağlığını hem de kişisel mutluluğunuz için beni takip edin.

Siyah Renk Sarımsak ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum kısmına yazabilir ayrıca e posta ile iletişime geçebilirsiniz. Kurabiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − four =